2020. február 26., szerda

Diós-fahéjas mini kiflik

Nos azt kell, hogy mondjam, ez a tészta valami isteni, olyan könnyű összeállítani, olyan könnyedén lehet vele dolgozni, és mindössze 3 azaz három összetevőből áll. Először csak diósat készítettem, fél adagból, hogy egyáltalán milyen is, de mivel maradt még mascarpone és finom is lett, következett az újabb adag, és akkor eszembe jutott, hogy milyen jó lenne fahéjasan is. Mostanában rákattantam a fahéjra, múltkor akciós volt a túró, a túróból pedig milyen jó lenne fahéjas csigát sütni. Tészta a deszkán büszkén nyújtózik, mikor is szembesülök vele, hogy valójában csak egy kanálnyi fahéj van itthon - még jó hogy fahéjasat akartam enni, nem is én lennék, ha ez nem velem fordulna elő - én ugyan most nem megyek el venni, így megoldottam felesbe, fele kakaós lett, fele fahéjas kis dióval megbolondítva. Finom lett, elfogyott. Mint a kiskiflik.... ha már nagykifli nincs.



Hozzávalók:

- 32 dkg liszt

- 20 dkg puha vaj

- 20 dkg mascarpone

- egy csipet só

Hempergetéshez:

- 12 dkg cukor

- 3 dkg darált dió

- 2 ek őrölt fahéj



Elkészítés:

Egy nagyobb tálban a lisztet, a vajat, a mascarponét a csipet sóval tésztává gyúrjuk. Folpackba csomagolva minimum 1,5 órát hűtőben pihentetjük, vagy egy egész éjszakán át.
Pihentetés után a tésztából 4 gombócot formázunk.
6 dkg cukrot összekeverjük a dióval, a másik 6 dkg cukrot a fahéjjal.
Az egyik ízű cukros keverék felét kiszórjuk a nyújtódeszkára és az egyik gombócot ezen a cukros keveréken kezdjük el kinyújtani (nem kell liszt!) olyan vékony körlappá, ahogy csak tudjuk, közben megfordítjuk, hogy mindkét felére kerüljön bőven a cukros keverékből. A kört 16 szeletre vágjuk (mintha tortát vágnánk fel), és a körcikkeket a szélesebb felétől a kisebb felé feltekerjük. Ugyanígy teszünk a többi tészta gombóccal.
Előmelegített sütőben 180 fokon 15-20 perc alatt aranyszínűre sütjük.
Figyeljünk rá, mert minden sütő más.





2020. február 14., péntek

Linzer szívek

Arra gondoltam, hogy Valentin nap alkalmából sütök pár linzer szívecskét. Nem mintha baromi nagy okom lenne a Valentin napot ünnepelni, viszont a linzert imádom. Na és az eperlekvárt...is.
Mikor fiatal és hamvas voltam a kedvenc idézetem a szerelemről egy filmben hangzott el -Ha eljön Joe Black -bizony amiben Brad Pitt kölyökarcú félisten volt, bár a szőke férfiak sosem voltak az eseteim. Szóval az idézet:

"Azt akarom, hogy ragadjon el a hév, hogy lebegj a mámortól, fakadj dalra, lejts dervis táncot. Légy eszelősen boldog, vagy legalább légy rá nyitott. (...) A szerelem szenvedély, megszállottság, mely nélkül nem lehet élni. (...) Légy fülig szerelmes, olyat találj, akit őrülten szeretsz, és aki ezt viszonozza. (...) Ha szerelem nélkül mész végig az úton, akkor egyáltalán nem is éltél."

Hát igen, ezeket a mondatokat most is kedvelem, csak annyi változott - nyilván rohamosan öregszem, sajnos - hogy az őrült szerelmet felváltotta a szeretet. A szerelem lehet hamis érzés valaki iránt, amikor rávetítünk olyan tulajdonságokat, amit mi magunk látni szeretnénk. Amikor valami furcsa köd van a szemünk előtt és nem a valóságot látjuk, arra majd a szürke hétköznapokban fogunk rájönni. Persze ez is lehet felemelő érzés, szenvedély, de az élet aztán nem csak ebből áll. 
Jobban hiszek már a szeretet erejében, az egymással összhangban létezésben, egymás elfogadásában.
Szóval szeressétek egymást!
Örökké...



Hozzávalók:

- 270 g liszt

- 200 g vaj

- 100 g porcukor

- 2 tojássárgája

- citromhéj

- 1 zacskó vaníliás cukor

- 1 csipet só

- 30 g darált dió

- lekvár


Elkészítés:

A lisztet a porcukorral, sóval és a hideg kockázott (én reszelem) vajjal morzsásra keverjük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót és jól összegyúrjuk.
Folpackba csomagoljuk és 1 órát pihentetjük a hűtőben. Akár egész éjszakán is pihenhet.
Miután pihent, jól belisztezett deszkán kinyújtjuk és tetszőleges formákra kiszaggatjuk.
180 fokon 8-10 perc alatt megsütjük.
Kihűlés után kissé felmelegített lekvárral megtöltjük.
Porcukorral meghintjük.

2020. február 9., vasárnap

Gesztenyés kuglóf

A kuglóf a viszonylag egyszerű édességek közé sorolható. Csak összekeverjük a tésztát és mehet is a formába sülni. Ha kelt tésztás akkor kicsit hosszabb ideig tart elkészíteni, de a sima kevert tésztás hamar összeállítható. Ezt a csoda formát nemrég kaptam születésnapomra, annyira szépséges, egyedi formája van. Nagyon mutatós kis darab. És mivel szilikonból van - nagyon nem preferálom a szilikon formákat, de ez van - könnyen kijön a sütemény a formából.
A blogon már van több kuglóf recept- ha most értenék ehhez, ide be tudnám illeszteni, de ehhez a felülethez még fel kell nőnöm, de majd megtudakolom hogy kell és akkor lesznek felhők, meg címszavak...stb. - szóval ez most gesztenyésre sikeredett. Már biztos írtam Nektek, hogy nálunk a fagyasztóban mindig lapul öt-hat kockányi gesztenyemassza. És itt közzé is tenném a felhívásomat, miszerint kéretik legyártatni egy gesztenyepüré készítő szerkezetet. Mi ugyanis a reszelés hívei vagyunk, de elég pepecs meló az, naaa. Krumplinyomót eszem ágába sincs mosogatni, úgyhogy jó lenne erre más alternatíva. Tehát gesztenyepüré adott, szépséges sütőforma adott, muszáj volt letesztelni. Őszinte leszek, nekem nem volt levegős könnyed a tészta, de betudom a gesztenyepüré nedvesség tartalmának. Megettük és kész.


Hozzávalók:

- 25 dkg liszt

- fél csomag sütőpor ( 6 g )

- 1 csipet só

- 12 dkg cukor

- 5 db tojás

- 10 dkg olvasztott vaj

- 20 dkg gesztenyemassza

- 1 kk. rum

- 2 tk cukrozatlan kakaópor

- 2 dl tejszín

- szóráshoz: porcukor


Elkészítés:

A tojásokat a cukorral kihabosítjuk, apránként hozzáadjuk az olvasztott vajat és 1,5 dl tejszínt. Beleforgatjuk a lereszelt gesztenyemasszát, majd a sütőporral, sóval elkevert lisztet.
A tészta kb. 2/3-át egy vajjal kikent formába simítjuk.
A kakaóport elkeverjük a maradék tejszínnel, majd a maradék tésztával összekeverjük. És ezt a világos tésztára simítjuk. Villával kicsit összekeverjük, hogy márványos legyen.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 50 percig sütjük.
Mindenképpen tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.
Ha megsült, 10 percig pihentetjük a formában, majd rácsra borítjuk, hogy teljesen kihűljön.
(A rács azért fontos, mert így alul is tud távozni a gőz)


2020. február 1., szombat

Gluténmentes mákos-citromos sütemény

Ez a süti most abszolút gluténmentes verzióban készült. Mivel volt itthon gluténmentes liszt, ezért gondoltam neki látok ennek a receptnek. Ez egy kevert süti, gondoltam ez jobban összeáll majd, mint mondjuk egy almás pite, aminek a tésztáját nyújtani kell. Mert sajnos a gluténmentes lisztnek a sajátossága, hogy nehezebb vele dolgozni, mint a hagyományos lisztekkel. Hamarabb szakadnak, törnek. Vékony tésztát áthelyezni egy sütőlemezre kész tortúra. Aki még nem dolgozott gluténmentes liszttel, annak elmondom, hogy inkább hasonlít egy púderhez, mint liszthez. Mivel valószínű ez lesz a jövőnk, biztos vagyok benne, hogy még fog ez alakulni, még biztosan kikísérleteznek majd valamit, hogy könnyebben lehessen így sütni-főzni. Ezzel a technológiával még ismerkedni kell nekünk.


Hozzávalók:

- 25 dkg Schar liszt

- 5 dkg mandulaliszt (helyettesíthető a Schar liszttel)

- 3 ek darált mák

- 1 tk sütőpor

- csipet só

- 3 db tojás

- 10 dkg cukor

- 1 dl olaj

- 2 ek görög joghurt

- fél dl tej

- 1 tk vaníliakivonat

- 1 citrom reszelt héja és leve


Elkészítés:

A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
Egy hosszúkás kenyérformát kivajazunk. Nekem 22 cm-es volt a forma.
Nagyobb keverőtálba keverjük össze a liszteket, a darált mákot, a sót és a sütőport. Félretesszük.
Egy másik edényben a tojásokat kihabosítjuk a cukorral, majd hozzátesszük az olajat, a joghurtot, a tejet, a vaníliakivonatot, a citrom reszelt héját és levét. Majd a nedves keveréket fokozatosan adagoljuk a lisztes keverékhez, és addig keverjük, míg egyneművé nem válik.
Az elkészült tésztát belesimítjuk a kivajazott formába és kb 45 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük.
Mivel ez kicsit szárazabb sütemény, tálalhatjuk lekvárral.