2020. május 29., péntek

Epres, joghurtkrémes alagút

Vannak azok a receptek, aminek nem lehet ellenállni és muszáj kipróbálni. Aztán vannak azok a receptek, amik szerintem rossz arányokat adnak meg. Igen, vannak ilyen fixa ideáim. Szóval olyan nagy lendülettel álltam ennek a sütinek, a zselatinos cuccok, azért nekem általában sikerülnek. Na, ez most valamennyire megdőlt. Sajnos kevés lett benne a zselatin, így kicsit puhább lett, de az íze valami isteni finom volt így is. Úgyhogy nektek már a javított receptet írtam le.
Nagyon-nagyon szeretem a zselatinos édességeket, úgyhogy úgy vagyok vele, ha nem sikerül én bizony kanállal is simán kieszem a formából. Ilyen ez a sütés....főleg ha valaki sosem tanulta.
És ugye érzitek az eper és citrom illatát??



Hozzávalók: ( 20 cm x 11 cm-es formához )

Piskótához:

- 3 tojás

- 6 dkg cukor

- 1 tk sütőpor

- 7,5 dkg liszt

A krémhez:

- 3 dl natúr krémes joghurt

- 7,5 dkg porcukor

- 1 kezeletlen citrom

- 4 dl hideg habtejszín

- 25 g zselatin

- friss eper


Elkészítés:

A piskótához kettéválasztjuk a tojásokat, a fehérjét kemény habbá verjük a cukorral, majd hozzáadjuk a sárgájákat, végül beleforgatjuk a sütőporral elkevert lisztet. Sütőpapírral fedett sütőlemezre nagyon vékonyan elkenjük a masszát. Egy kb. 25 x 30 cm-es téglalap formára lesz majd szükségünk. Tehát lesznek leeső szélek. 170 fokra előmelegített sütőben 8-10 perc alatt megsütjük. (Sütőfüggő) Ne süssük túl, mert kiszárad és törni fog.
Egy alagútformát kibélelünk folpackkal, és a leszabott tésztát belehajtjuk. A lelógó részt levágjuk, ezt félretesszük, ez lesz majd a talpa.
A töltelékhez 1 dl joghurtba megduzzasztjuk a zselatint, a többi joghurtot simára keverjük a porcukorral, a citrom levével, reszelt héjával, majd hozzáadjuk a keményre vert tejszínt, majd a megduzzadt zselatint felmelegítjük, nem forraljuk! Így azt is hozzákeverjük a krémhez. A krém felét belesimítjuk a formába, majd megmosott, kicsumázott epreket ültetünk a krémbe, csúcsukkal lefelé, majd rásimítjuk a maradék krémet. Végül a megmaradt piskótával befedjük. 
Hűtőszekrénybe tesszük dermedni.
Tálaláskor kiborítjuk, porcukorral szórjuk, friss eperrel díszítjük.

2020. május 16., szombat

Szilvalekváros labdabukta

Folytatódik a kelt tésztás őrület nálam. Nem tudom miért, de mostanában ezek a receptek találnak meg. Ez a tészta szuper, annyira gyönyörűen összeállt, szinte magától gömbölyödött buci formába, hogy aztán könnyedén tudjam kézzel dagasztani. A Micsoda nő c. filmben elhangzott "befekszik, mint cica a kanyarba" jutott eszembe, miközben engedelmesen kanyargott a tészta a kezem alatt. Ez is csak azért, mert nemrégiben adták a tv-ben és hát közel harminc éves örök klasszikust kötelező megnézni. Főleg azoknak, akik még várakoztak videótékánál, hogy hátha visszahozza valaki ezt a filmet (meg a Koktélt, igen a Tom Cruise-os film, fiatalkorúak Google-n megtalálják a múltat). Na, hagyjuk az éveket..szóval ez a bukta......annyira szeretem a tiszta vaj, és az utánozhatatlan szilvalekvár ízét. Sajnos túl sok lekvárt nem tudtam beletenni, mert a kemény lekvárral nem könnyű dolgozni, de simán meg lehet még kenni evéskor is. 
Reméljük most már kicsit melegebbre fordul az időjárás, és érnek majd a gyümölcsök, mert már nagyon vágyom valami könnyű, gyümölcsös édességre is, mondom ezt úgy, hogy most kis diétán vagyok, de egy kis édesség belefér, mert azt muszáj. Az kell. Az a boldogság.



Hozzávalók:

- 50 dkg liszt

- 2,5 dl langyos tej

- 3 ek cukor

- 2,5 dkg friss élesztő

- 1 mk só

- 1 tojás + 1 tojássárgája

- 5 dkg olvasztott vaj

- kemény szilvalekvár



Elkészítés:

Fél dl langyos tejbe beleszórunk 1 tk cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt és felfuttatjuk.
Egy tálba szitáljuk a lisztet, beletesszük a sót és a többi cukrot. A közepébe mélyedést készítünk és ide öntjük a maradék tejet, tojást, tojássárgáját és a felfuttatott élesztőt. Elkezdjük dagasztani, amikor szépen kezd összeállni, akkor részletekben hozzádolgozzuk az olvasztott vajat is. Szép, sima, fényes tésztát kapunk, amit letakarva kb. 45 perc alatt a duplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát liszttel finoman hintett nyújtódeszkára borítjuk és kb 15 darab egyforma darabra vágjuk. Egyesével gömbölyítjük őket, majd letakarjuk és 10 percig pihentetjük.
Közben sütőtálakat kivajazunk.
A pihentetett gombócokat széthúzkodjuk és 1-1 kanál szilvalekvárt teszünk bele majd szépen összecsípkedjük és szép labda formára igazítjuk. A kivajazott sütőtálba rendezzük, úgy hogy legyen köztük 1 cm hely. Az edényt letakarjuk és a gombócokat 30 percig hagyjuk kelni.
előmelegített sütőben 180 fokon kb 30 perc alatt szép pirosra sütjük. Cserépedény vastagságától és a sütő teljesítményétől eltérhet az időtartam. Ha nagyon sülne a teteje, egy sütőpapírt borítunk rá.


2020. május 9., szombat

Fahéjas sütemény

Már írtam korábban, hogy teljesen rá vagyok kattanva a fahéjas dolgokra. Nagyon szeretem, sokkal jobban, mint a csokis, kakaós édességeket. Szóval amikor ezt megláttam, rögtön tudtam, hogy valamikor biztosan elkészítem. Csak hát a kelt tészta és én, na nem vagyunk annyira jó barátok, mert még mindig valami mumusként tekintek rá. És mivel még mindig nem jelentkezett senki egy Kitchen Aid-el a kezében (még mindig a pirosat, köszi...bár mostanában hajlok a rózsaszín és sárga felé..na ezt még átgondolom :D ) tehát marad a kézi dagasztás, amihez nincs túl sok kitartásom, csak a vágy, hogy jó legyen, általában az visz előre. Tehát az eredeti receptben géppel dagasztják, és közben fokozatosan adnak hozzá hideg vajat. Ez kézzel kivitelezhetetlen, tehát lágy....de így utólag inkább olvasztott vaj kellene. Na, ezt hosszabb leírni, mint megcsinálni. Szóval no stressz, ez így is nagyon finom lesz. És mivel az igazi kelt tésztát kézzel dagasztják, így autentikus. (Azért még jól jön a kis piros gépezet, köszkösz.)
Májust írunk, de az időjárás néha nem igazán mutatja kellemes arcát. Amikor a süti készült hűvös, szeles idő volt, tehát úgy bebugyoláltam a dagasztó tálat, mint a kisbabát, és óvtam, hogy még légmozgás se legyen. A tésztának lelke van. Hát én vigyáztam rá, esküszöm. De szerintem érezte, mert nemsokára, olyan isteni fahéj illat töltötte be a konyhát, hogy csak na...és szenzációsan finom csomócskák büszkén dagadtak a sütőformában. A tészta fonását majd megpróbálom leírni a receptben, gondoltam lerajzolom...ez jutott az eszembe, műszaki gyerek vagyok, na... (Mert ugye csinálhatnék fázis fotókat is, de lisztes kézzel, nyújtani, fotózni,na...) mert Apukám mielőtt valamit csinált, amit fúrni-faragni kell, mindig papíron lerajzolta...szakmai ártalom. Még megőriztem pár skiccet...főleg sulisat, de most biztos kinevetnél - Dobd ki, Kicsi - Soha, érted, sohasem dobom ki.
Szóval dagasszatok, fonjatok, mert nagyon finom, és a házi péksüteményé a jövő.


Hozzávalók: ( 8 db lesz belőle )

- 300 gr liszt

- 12,5 g élesztő

- 25 gr cukor

- 100 ml tej

- 1 tojás

- 100 gr olvasztott vaj

- 5 gr só

Töltelék:

- 100 gr puha vaj

- 150 gr barna cukor

- 1 nagy ek fahéj

Kenéshez:

- tojás


Elkészítés:

A tésztához a vaj kivételével mindent egy nagy tálba mérünk. Lisztet érdemes átszitálni, úgy levegősebb lesz. Szóval elkezdjük összeállítani a tésztát és fokozatosan adjuk hozzá a vajat. Ha géppel dagasztjátok hideg felkockázott vajat apránként dobjátok bele. Kézzel pedig olvasztott, puha vajat adagoljatok. Szépen gömbölyűre formázva meleg helyen kelesztjük.
A tölteléknek a puha vajhoz adjuk a barna cukrot és a fahéjat és összekeverjük. 
A megkelt tésztát lisztezett deszkán téglalap formájúra kinyújtjuk, megkenjük a cukros masszával, teljes felületén. Majd kb háromnegyedig lehajtjuk a tésztát, majd az alsó részét felhajtjuk. Így kapunk egy hosszúkás téglalap alakú tésztát. Kicsit rányújtunk, majd hosszában 8 részre vágjuk. Az egyes darabokon két hosszú metszést ejtünk (úgy hogy nem vágjuk teljesen fel) és az így kapott három kis tészta szárból hármas fonást csinálunk. Majd az így kapott fonatokat feltekerjük. Eligazgatjuk szép formájúra. Kivajazott muffin tepsi mélyedéseibe ültetjük. Ha végeztünk, letakarva kelesztjük ismét. Majd ha újra picit megkeltek tojással lekenjük és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20-25 percig sütjük. Sütőfüggő ez is.




2020. május 2., szombat

Diplomatapuding-alagút

Húsvét óta csendes volt a blog, gondoltam ideje van már valamit sütni. Csendesen telnek a napok, de szerencsére viszonylag gyorsan. Igyekszem maximálisan kihasználni az időt, de a csend most már kicsit nyomaszt. Viszont jó hír, évek óta újra béka brekegést hallok, ugyanis beköltöztek a mocsaras folyómederbe a békakirályfik és egész nap nyomják (lehet egy csókot megérne :D ). A macskák pedig őrszemet állnak, eddig csak pici gyíkot hoztak, úgy tűnik a békacomb még várat magára. Szerencsések vagyunk, a természet nálunk kézzelfogható, csodálatos felhők úsznak a kék égen, a madarak szemtelenül hangosak, a békák is folyton csevegnek, de azt hiszem így kerek a világ. Én úgy nőttem fel, hogy tiszteljük a természetet, meg kell neki hagyni, ami az övé, megbecsülni, óvni, vigyázni. Legyen így.
Gondolkoztam mit is kéne sütni, sajnos még nem nagyon van hazai gyümölcs, vagy ami van arany áron, sajnos, szóval törtem a fejem és ez a recept jött szembe. És rájöttem, tudok pudingot főzni por nélkül. Úgy örültem, mint valami kisgyerek, mikor sikerült. Tehát nem nehéz, és ami a legfőbb szempont, ezt most nem kell sütni, kivéve ha a babapiskótát saját magatok szeretnétek elkészíteni. Én most kész babapiskótával dolgoztam. De így is nagyon klassz lett.


Hozzávalók: (kb. 21 cm x 12 cm formához)

A pudinghoz:

- 8 dl tej

- 9 dkg cukor

- 1 vanília kikapart magjai

- 4 dkg rétesliszt

- 4 dkg keményítő

- 4 tojássárgája

Az összeállításhoz:

- 15 dkg bármilyen aszalt gyümölcs (szilva, sárgabarack, meggy stb.)

- 20 dkg babapiskóta


Elkészítés:

A pudinghoz felforralunk 6 dl tejet, a cukorral és a vanília kikapart magjaival, majd besűrítjük a maradék 2 dl tejben elkevert rétesliszttel, keményítővel és a tojássárgájával.
A pudingot még melegen fóliával kibélelt alagútformába rétegezzük a babapiskótával, úgy hogy a rétegek közé apróra kockázott aszalt gyümölcsöt szórunk. Két réteg legyen benne.
A puding tetejét sorba rakott babapiskótával fedjük be. Hagyjuk kihűlni, majd minimum 2 órára hűtőbe tesszük dermedni.