2023. december 20., szerda

Mézi fűszeres keksz

Nagyon szeretem az ilyen egyszerű, gyors, finom kis kekszeket. Dobozban hosszabban eláll, így még gyorsan karácsony előtt összedobható.
 

 
Hozzávalók:
 
- 250 g liszt
 
- 130 g vaj (puha)
 
- 10 g vaníliás cukor
 
- 8 g mézeskalács fűszerkeverék
 
- 3 tojássárgája
 
- 80 g porcukor
 
- egy csipet só
 
Hempergetéshez: porcukor
 
Elkészítés:
 
A puha vajat a porcukorral és vaníliás cukorral kihabosítjuk. A tojássárgákat egyesével hozzáadjuk és jól elkeverjük. Végül a lisztben elkevert fűszert, sót is belekeverjük spatulával. Ha összeállt folpackba csomagoljuk és hűtőben pihentetjük 10-15 percig. Ha szükséges tovább is lehet. Ketté osztjuk a tésztát, és mindkettőt 1-2 cm-es hengerré sodorjuk. Az így kapott rudakat kb. 2 cm-es darabokra vágjuk és sütőpapírral bélelt lemezre tesszük. 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. Forrón meghempergetjük porcukorban.
 
 


2023. december 10., vasárnap

Almás-fahéjas tekercs

 Úgy tűnik a fahéj nagyon megy most karácsonykor, de nyugalom, ebben csak egy kevés van. Mivel nem kaptam almalekvárt a nagy L betűs boltban, így magam főztem egy keveset. De mostanában kevesebb cukrot fogyasztunk, így nem tettem bele sokat, ezért egy nagyon finom almapüré lett inkább. Párom szerint nagyon jó kis bébipapi lett. Na jól van már. Finom lett, de bármilyen lekvárral működőképes a dolog.
 
 
Hozzávalók:
 
- 200 g liszt

- 100 g vaj

- 80 g porcukor

- 2 tojássárgája

- 70 g tej

- 1 citrom reszelt héja

- 4 g fahéj

- csipet só

Töltéshez:

- almalekvár vagy bármilyen más lekvár

- almalekvárhoz két csipet fahéj
 
- szóráshoz porcukor 


Elkészítés:

A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze. A tésztacipót folpackba csomagolva tegyük hűtőbe pár órára.
Lisztezett nyújtólapon 1 mm vékonyra nyújtjuk, majd ha almalekvárral dolgozunk, akkor belekeverjük a fahéjat, és megkenjük vele a tésztát. Feltekerjük, 2-3 cm-es darabokat vágunk belőle. Sütőpapírral bélelt lemezre tesszük és 175 fokon 20-30 perc alatt megsütjük, még forrón porcukorral meghintjük.



2023. december 6., szerda

Fahéjas csigakeksz

 Az eredeti receptben szerepel még őrölt gyömbér, és őrölt szegfűszeg is, mivel sajnos hosszú kutatás után meg kellett állapítsam, hogy bizony ezek nincsenek itthon és ugyan én most el nem megyek a boltba, így maradt csak a fahéj. Így a következő bevásárlólistán már ezek biztos szerepelnek majd. Sima fahéjasan is nagyon finom volt, olyan, mint az igazi fahéjas csiga (a kelt tésztás) csak ez ilyen linzeres állagú. Dobozban tárolva napokig rá lehet járni, kávéhoz, teához, vagy csak úgy. Az eredeti recept egy kicsit kibabrált velem, éreztem, hogy valami nem lesz kerek, de aztán az évek és a rutin (hah), megoldottam, maradjunk ennyiben. Így a receptet az én változatomban írom meg.
 

Hozzávalók:
 
- 20 dkg liszt
 
- 10 dkg vaj
 
- 13 dkg kristálycukor
 
- 2 ek tej
 
- 1 tojás
 
- 1 citrom reszelt héja
 
- 1 mk sütőpor
 
- 1 ek őrölt fahéj
 
- csipet só
 
Opcionális:
 
- 1-1 tk gyömbérpor, őrölt szegfűszeg
 
Elkészítés:
 
A cukrot a lágy vajjal elektromos habverővel krémesre, habosra keverjük. Adjuk hozzá a tejet, egész tojást, csipet sót, citrom reszelt héját és a sütőporral elegyített lisztet. Gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát, majd osszuk ketté és az egyik cipóhoz gyúrjuk a fahéjat (és ha kell a többi fűszert is). A két tésztacipót folpackba csomagoljuk és kb fél órára a fagyasztóba tesszük. Ha kellően szilárdnak érezzük, kinyújtjuk a tésztákat téglalap alakúra, kb 5 mm vastagságúra. A lapokat egymásra helyezzük, a világosra a sötétet és feltekerjük. Ezt is becsomagoljuk és kb fél órát pihentetjük a fagyasztóban. A cél nem megfagyasztani, csupán jól meghűteni. Ezután 5 mm vastag szeleteket vágunk. 180 fokra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt megsütjük.



2023. november 21., kedd

Sajtos pogácsa (a legfinomabb)

 A legfinomabb pogácsa, amit valaha életemben ettem. Rengetegszer sütöttem már meg, összejövetelek elengedhetetlen kelléke. Régóta készülődtem megírni ezt a receptet, de valahogy mindig más volt a prioritás. Most végre elkészült, így már bárki megsütheti.
Az összetevők alapján, ez tényleg egy zsírosabb tészta. Én leginkább hűtőben kelesztem éjszaka és másnap szoktam megsütni. Szerintem jót tesz neki a lassúbb kelés, és így egyszerűbb is. A tészta mennyisége felezhető, duplázható, kinek hogy tetszik. Laktózmentesen is elkészíthető, nálunk úgy készül, de állítólag gluténmentes liszttel is behelyettesíthető, na úgy még viszont sosem próbáltam ki. Kerülhet bele zöldfűszer is vagy akár füstölt sajt. Szaggatásra fel!
 

Hozzávalók:
 
- 500 g liszt
 
- 250 g vaj
 
- 200 g tejföl
 
- 100 g reszelt sajt
 
- 2 tojássárgája
 
- 100 g tej
 
- 30 g élesztő
 
- 1 tk cukor
 
-  2 tk só

Tetejére:

- 1 felvert tojás

- reszelt sajt

Elkészítés:

A tejet meglangyosítjuk és elmorzsoljuk benne az élesztőt, beletesszük a cukrot. Félretesszük felfutni. Minden mást kimérünk. A lisztben elmorzsoljuk a hideg vajat (én nagylyukú reszelőn gyorsan bele szoktam reszelni) majd hozzáadjuk a sót, tejfölt, tojássárgákat, reszelt sajtot és beleöntjük az élesztős tejet. Majd jól kidagasztjuk. Kézzel, géppel, ahogy szoktuk. Én dagasztás közben szoktam még egy kis lisztet hozzáadni. Nem kell megijedni, ha ragacsosnak érezzük, szépen összeáll. Ha kész van, félretesszük kelni. Szobahőmérsékleten 1-1,5 órát kell keleszteni, de én lefóliázom a tálat és hűtőben egy éjszakát kelesztem.
A kész tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, feltekerjük, majd szimplán hajtjuk. Ez azt jelenti, hogy egyik végét ráhajtjuk középig, majd erre a másik végét hajtjuk (én megfordítom és úgy nyújtom) Majd így kinyújtjuk, kb ujjnyi vastagra. Kiszaggatjuk, sütőpapírral bélelt sütőlemezre rakosgatjuk, a tetejét megkenjük a felvert tojással és megszórjuk reszelt sajttal. Így még egy kicsit kelesztjük, mondjuk amíg felmelegszik a sütő. 180 fokon, 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük. Figyeljünk rá, minden sütő más.